Ako skončila rozprávka o novom dome ?

Bola raz malá dedinka blízko Bratislavy. V nej sa nachádzal komfortný, celkom priestranný 7-izbový domček po celkovej rekonštrukcii. Vypiť si kávičku na terase alebo pozorovať romantický západ slnka sa novým majiteľom javilo ako splnený sen. Po nasťahovaní sa začali množiť, ako huby po daždi, prvé problémy a drahé opravy. Záručné opravy, akoby pohybom čarovného prútika rýchlo zmizli a zodpovední majstri prestali zdvíhať telefón.

Najskôr do vysnívaného domu začalo zatekať, po čase haprovala elektrika a v zime začal byť zase problém s kúrením. Nájsť dobrého kúrenára vo vykurovacej sezónne je taký problém, ako zohnať v odtučňovacom tábore čokoládu. Nový majitelia dostali odporúčanie na nás, aby sme prišli zhodnotiť nehnuteľnosť a poradiť ako ďalej. Náš technik teda prišiel a veru slabú pol hodinku trvalo, kým mu prestala fibrilovať pravá srdcová chlopňa. Po hĺbkovej kontrole, počas ktorej preliezol každý centimeter domu, bol verdikt hrôzostrašný a rozprávke napokon koniec.

Vyhodnotili sme, že celková rekonštrukcia domu bola odvedená neodborne a bude ju potrebné urobiť znovu. To v princípe znamená, že to, čo bolo urobené, je potrebné znovu vybúrať a všetko urobiť odznova. Aby sme Vás nenudili globálnymi technickými detailami, pozrime sa iba na kúrenie.

Radiátor je pri zemi osadený tak nízko, že to rozporuje základným fyzikálnym princípom a jeho súčasná montáž nikdy neumožní, aby plnohodnotne kúril. Problém bude aj pri odvzdušnení, pretože pri stene nie je miesto na kľúč. Takto osadený radiátor nebude možné iba opraviť. Bude potrebné rozbiť bočné steny, presekať rozvody kúrenia a posunúť roh steny, aby sa dal radiátor odvzdušniť. A žiaľ, takto postupovať v celom dome s ďalšími 11 radiátormi. Pritom iba stačilo, urobiť to na prvýkrát dobre.

Nesprávne umiestnenie radiátora - problém s kúrením

Pobrali sme sa ďalej a našli sme technickú miestnosť. Tu už ako keby zazvonil zvonec a z rozprávky sa stal horor. Solárny systém nefungoval a jeho riadiaca elektronika hlásila chybu. Bodaj by aj nehlásila, keď pod ňou visí teplotný senzor, ktorý mal byť umiestnený v akumulačnej nádobe, kde mal merať teplotu vody.

Levitujúci senzor spôsoboval, že riadiaca jednotka kúrenia nefungovala správne.

Ohnutie trubky znížilo prietok vody do kotla, čo spôsobilo, že kotol vykuroval nedostatočne a v nehnuteľnosti bola zima.

Ďalších pár vrások na čele nám spôsobila akumulačná nádoba, ktorá bola „surovo“ odrezaná od potrubia, komunikačná a napájacia kabeláž bola odstrihnutá. Na jej vrchnej časti sme našli nezabezpečenú živú kabeláž, ktorá by pri nesprávnom dotyku mohla byť životu nebezpečná. Je otázne, či bude možné túto nádrž opraviť, pretože nevieme, či bola správne vyprázdnená a či hrdza nepoškodila dôležité časti. Musíme odstrániť izoláciu a zistiť, či nie je nádrž niekde deravá a či nemá viditeľné praskliny, alebo deformácie. Ďalej vidíme tiež PPR (polypropylenové) potrubie, ktoré je nešťastne známe svojou degradáciou (rozpúšťaním sa) a aká bude čistota vnútorného potrubia nádoby je taktiež otázne.

Nádoba odpojená od solárneho panelu

Kábel odstrihnutý od riadiacej jednotky

Nezaizolované káble predstavujú život ohrozujúci stav.

Expanzné nádoby sú prázdne a na zadných stenách s výraznými deformáciami – čiže sú poškodené a tak súce na výmenu. Ďalšie náklady na servis…

Neupevnená tlaková nádoba

Jediná vec v dome, ktorá ešte ako tak zabezpečuje kúrenie je klasický elektrický kotol. Avšak bez akejkoľvek rozumnej regulácie, čo zaručene urobí nežiadúci prievan v peňaženke vo forme drahých mesačných účtov. Kotol totižto kúri stále na 24 °C, bez ohľadu na to, či ste doma, alebo nie. Kotol ani nevie, aká je vonkajšia teplota a tak nevie na akú teplotu má ohriať vodu – chýba totižto základná ekvitermická regulácia. O komforte nastaviť si v každej izbe samostatnú teplotu (tzv. zónová regulácia) sa nám pri tomto zapojení môže iba snívať. Nehovoriac o tom, že aj hydraulické zapojenie kotla je nesprávne, ak sa pozriete na potrubie, ktoré ide krivou cestou necestou do kotla…

Na zaplakanie je aj elektrická inštalácia. Rozpadnutý stykač(relé modul) pre spínanie elektrických obvodov, ktorý by chcel ovládať elektrický kotol v nízkej a vysokej tarife (denný nočný prúd), žiaľ nefunguje, rozpadol sa. Okrem iného, je to životu nebezpečný a môže dôjsť k požiaru. Preto sme ho pri našej kontrole radšej odpojili. Ďalšie anomálne spoje modrých káblov (N vodičov) na obrázku sme našli vyššie v elektrickom rozvádzači. Veru, tu nebude kladná elektro revízna správa ani náhodu, ani s prižmúrením všetkých očí…

Potom sme natrafili na riešenie od pôvodnej firmy, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani Pat a Mat

Keďže všetky hlavné časti kúrenia boli v princípe nefunkčné a nefungovali tak, ako by mali, tak predajcovia tohto domu sa nového majiteľa rozhodli oklamať týmto “super cool” riešením. (Cool je to preto, že noví majitelia budú umývať v studenej vode). Vysvetlíme: Miesto toho, aby zásobník teplej vody ohrieval elektrický kotol, keď už nefunguje solárny systém, majstri sa rozhodli pre úplne „famózny kúsok“, za ktorý by sa nehanbili ani pat a mat. Ohrev zásobníka teplej vody zabezpečuje poddimenzovaná elektrická špirála, ktorá je zapojená v zásuvke. Ohrev teplej vody trvá iba 7 hodín a keď miniete teplú vodu, čakáte zase 7 hodín. Nehovoriac o tom, že špirála musím ísť nonstop naplno, čo sa určite prejaví na faktúrach za elektriku.

V tomto prípade oprava kúrenia nebude efektívna. Už prvotný návrh vykurovania je zlý, nehovoriac o celej realizácii a použité technológiách pozliepaných odkiaľ čo aká garáž dala. Opravovať niečo, čo by malo fungovať iba v rozprávke je zlé rozhodnutie. Komponenty ako expanzné nádoby sú súce na výmenu, chýba regulácia kotla, poškodený je aj solárny systém. Elektroinštalácia je životu nebezpečná, môže spôsobiť aj požiar. Bude potrebné systémové, globálne riešenie. Výhodné je proste začať odznova a urobiť to kúrenie poriadne, tak aby ste mali ďalších 20 – 30 rokov pokoj.

Čo povedať záverom? Niekedy má aj rozprávka smutný hororový koniec, ako v tomto prípade. Náklady za rekonštrukciu kúrenia budú cirka 20 000,- EUR, keď zoberieme do úvahy, že je potrebné presekať celé rozvody v dome na 2 poschodiach s 11 radiátormi, vymeniť elektroinštaláciu a technológiu kotolne, pretože servis je nerentabilný.

Žiaľ, predajcovia niekedy siahajú po svojpomocnej rekonštrukcii iba za účelom predaja domu za čo najvyššiu sumu, pričom odhaliť tieto nástrahy býva pre laika veľmi náročné. Preto naše kontroly vykonáva priamo kúrenár a revízny technik v jednej osobe, aby váš sen o novom bývaní zostal realitou…

Nechcete, aby to u vás dopadlo takto?

Kontaktujte nás

Zavolajte nám

Volajte

 v pracovné dni
od 10:00 do 19:00

napísať email

Pošlite email

Nonstop

Pošlite SMS

Nonstop

Poslať SMS správu

Otázka cez formulár

Nonstop