Dnešné novostavby už dávno nie sú také ako kedysi …

Cirkus v podobe novopostaveného rodinného domu

Zavolali nás na kontrolu novostavby (r. 2022), ešte počas priebehu dokončovacích stavebných prác. Žiaľ, svet sa v posledných rokoch zmenil, mali sme tu COVID, za hranicami máme vojnu a kvalitu na stavbách treba nielen hľadať, ale hlavne kontrolovať, čo dokazuje tento smutný prípad. Človek by si pritom myslel, že keď kupuje dom za vyše 500 000 EUR, že na kvalitu sa bude dbať…

Ako sme dopadli pri kontrole tejto nehnuteľnosti posúďte sami:

Prvý problém sme uvideli už pri vstupe do nehnuteľnosti

Predné vstupné dvere s výrobnou chybou – diera na prst, cez ktorú bude v zime fúkať. Ak budete čítať tento príbeh ďalej možno išlo o nadčasový zámer autora stavby. Dvere bude potrebné reklamovať u developera…

Surrealizmus na vonkajšej dlažbe

Ešte sme ani nevošli do objektu a všimi sme si, že lícovanie vonkajšej dlažby veľmi nevyšlo. Pravdepodobne to bol umelcov pokus o abstraktnosť. Bohužiaľ, väčšina z nás nemá pre takýto typ umenia pochopenie, čo bude asi spôsobené našou neznalosťou moderných umeleckých trendov. Toto našťastie nie je až tak drahý problém, ale vyžaduje si čas a niekoho, kto to opraví. Druhá možnosť je nechať to tak a kochať sa touto umeleckou tvorbou počas celej doby obývania domu.

Vetračka bez vetrania

Okno nebolo zakryté fóliou a po striekaní farbou je celé špinavé. Vznikli úplne zbytočné náklady na vyčistenie okna. Nakoľko bolo zašpinené špeciálnym nástrekom farby, nikto to jednoducho neodstráni. Navyše, tým, že sa okno nachádza nad schodmi cca vo výške 3 a pol metra. Na schody sa rebrík dáva obtiažne a bez artistických skúseností ho pravdepodobne nebude možné otvoriť a aj čistenie dá niekomu pekne zabrať. Načo by však fungovala vetračka keď už vetrajú vchodvé dvere.

Okno, ktoré vetrá stále

Nové okno, a už má poškodené kovanie. Nefunguje „vetračka“. To však asi nebude problém, pretože okno sa nedá zavrieť a vetrá stále. Pravdepodobne chcela stavebná firma nahradiť nedostatok pri montáži vetracieho okna vo výške stále otvoreným druhým oknom 🙂 Diera vo vchodových dverách v kombinácií so stále otvoreným oknom zabezpečujú prísun čerstvého vzduchu do budovy. Ako by to bolo povedané autorom tejto myšlienky “Šak čo načo budete vetrať vertačkou keď okno vetrá stále” Niekedy ani odborník nerozumie nadčasovému mysleniu tvorcov diela. Pre neznalca nadčasových konceptov vetrania v tomto prípade bude nutná výmena okenného kovania.

Precíznosť pri obkladaní

Ani lícovanie obkladov nebolo silnou stránkou stavebnej firmy – podľa vzoru “no a čo, veď aj zemeguľa je nakrivo” – Pre majiteľa nového domu je smutnou správou, že toto je iba jedna fotografia zobrazujúca kvalitu prác. Takto vyzerá celá kúpeľňa. Navyše, majiteľ dostal od stavebných robotníkov aj darček v podobe vymočenia sa do sprchového kúta. Moč samozrejme nespláchli vodou, takže táto príjemná aróma sa šírila po celej kúpeľni. Pravdepodobne chceli zanechať po nedôsledne odvedenej práci aj feromónovú stopu, aby sa na nich nezabudlo.

Dômyselné káble

Kabeláž na alarm by určite nemala byť ukončená tu, ale v senzoroch alarmu. Podľa základov estetiky by sa mali nachádzať pod obkladom. Ak by vám náhodou vzhľad fialových káblov prekážal, je potrebné vysekať obklad,  ani nehovoriac o tom, že v tomto stave nie sú vhodné absolútne k ničomu. Mali totiž slúžiť na napájanie senzorov alarmu, pričom jeden senzor mal byť v okne a druhý nad ním. Káble sa teda môžu odstrihnúť – majiteľ nikdy nebude mať alarm a tým pádom ušetrí za poistenie nehnuteľnosti pre prípad krádeže. No nie je to dômyselné šetriť na alarme aj poistke zároveň? Ak by mu nejaká poisťovňa dom aj proti krádeži poistila, poistku by platil zbytočne. Druhou možnosťou je, že majiteľ absolvuje odstránenie obkladu. Ak vám napadá jedna otázka – odpoveďou je, áno je to takto “profesionálne urobené” v celom dome.

Ventilátor, ktorý dá zabrať

Osadenie ventilátora v kúpeľni bude umenie. Vývod ventilátora je z polovice umiestnený pod kachličkou. Z tohto dôvodu bude potrebné presekať v stene vzduchotechnické potrubie nad úroveň obkladu. Prípadne, odstrániť obklad a vyrezať do neho dieru. Samozrejme, ak náhodou obklad pri vyberaní, alebo rezaní praskne bude ho treba nahradiť v prípade, že majiteľ alebo stavebná firma má v zásobe rezervné obklady a ak nie bude treba objednať nový čo nemusí byť hneď. Navyše nový obklad môže prísť v úplne inom odtieni. Vzhľadom na kvalitu celej stavby sa však nedomievame, že obklad bude náročné vybrať nakoľko možno vypadne pri dotyku aj sám.

 

Prepäťová ochana, ktorá nechráni

Nesprávne zapojená prepäťová ochrana, chýba zapojiť N vodič. Takto nezapojená prepäťová ochrana ako keby ani nebola nainštalovaná. V prípade zásahu blesku, alebo v prípade prepätia vám neochráni drahé spotrebiče, ktoré môžu vyhorieť.

Zápalný bleskozvod

Nesprávne zrealizovaný bleskozvod, ktorý sa opiera o horľavý polystyrén a v prípade blesku môže vzniknúť požiar. Je potrebné rozbiť novú fasádu domu a realizovať bleskozvod v zmysle normy. (Aktuálne zapojenie je v rozpore s normou STN 33 2000 5 54 cl NA 3.1.3 – a tak nie je možné vydať kladnú revíznu správu)

Sklamanie aj hnev budúcich majiteľov bol pochopiteľný. Do úvahy treba zobrať fakt, že v kúpeľniach sa musí odstrániť (resp. vybúrať) novo položený obklad na stenách, aby sa dala správne preložiť kabeláž a osadiť ventilátor. Ocikanú dlažbu v sprchovom kúte, požadujú budúci majitelia v rámci reklamácie vymeniť za novú.
Do novej fasády je potrebné vyrezať otvor a opraviť bleskozvod. Pokiaľ sa ukáže, že niektorá kabeláž nie je funkčná, bude potrebné vysekanie nových drážok do takpovediac hotových a vymaľovaných stien.

Doteraz to boli iba detaily, prichádza hlavný bod programu

Tu končí všetka sranda

Na fotografii to síce nie je dobre vidieť ale pre viditeľnosť problému sme použili iba detail statickej praskliny, ktorá je dlhá asi 4,5 metra a je horizontálna aj vertikálna. Behom týždňa sa medzera praskliny rozšírila o 3 mm. To znamená, že so statikou celého domu nie je niečo v poriadku. Ten, kto na tento dom vydá kolaudačné rozhodnutie je podľa nášho názoru veľký hazardér. Vzhľadom k tomu, že prasklina postupuje ďalej a ďalej, minimálnym problémom budú večne dopraskané steny. Čo je však horšie, stavba sa môže časom zrútiť. O následkoch si asi viete vytvoriť predstavu aj sami….

Epitaf

A ako to v správnom cirkuse začína… kolotoč reklamácií s developerom…

Najhoršie na tom celom je zistenie, že pokiaľ je takáto kvalita stavby už počas jej samotnej výstavby, treba venovať zvýšenú kontrolu jednotlivým prácam, aby sa v budúcnosti nestalo, že postupné problémy budú robiť každomesačný prievan vo vašej peňaženke.

Pre vás možno úsmevný príbeh bohužiaľ pre majiteľa tejto nehnuteľnosti nie, ale všetko sa dá riešiť, od vyhľadania problémov až po ich odstránenie…

Aj vy si nechajte skontrolovať nehnuteľnosť profesionálom

Nechcete, aby to u vás dopadlo takto?

Kontaktujte nás

Zavolajte nám

Volajte

 v pracovné dni
od 10:00 do 19:00

napísať email

Pošlite email

Nonstop

Pošlite SMS

Nonstop

Poslať SMS správu

Otázka cez formulár

Nonstop